Otwarty konkurs ofert Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne sms-y Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Użytkowanie wieczyste Harmonogram wywozu odpadów Audio przewodnik

Otwarty konkurs ofert

Środki dla organizacji pozarządowych. Zobacz jakie działania gmina wspiera finansowo.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne sms-y

Bezpłatne informacje o awariach prądu, przerwach w dostawie wody i innych ważnych wydarzeniach na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Harmonogram wywozu odpadów

1 listopada 2018 roku nastąpiły zmiany w harmonogramie wywozu odpadów na terenie naszej gminy. Po więcej należy kliknąć na baner po prawej stronie.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE
Zmiany w harmonogramie dowozów uczniów do szkół - więcej na www.scopo.strzelce.edu.pl

Makieta Strzelec Krajeńskich


Makieta dawnych Strzelec


Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie, ulica Forteczna-Południowa przed basztą łupinową,

40 metrów od skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego

Współrzędne geograficzne: 52º52'38.304" N 15º31'51.269" E

Makieta Strzelec wykonana w skali 1:1550 prezentuje układ planistyczny miasta z okresu późnego średniowiecza. Strzelce zostały założone po 1272 roku przez margrabiów brandenburskich. Układ planistyczny wytyczono na planie zbliżonym do koła z główną osią komunikacyjną na osi wschód-zachód, koncentryczną siatką ulic, a także z kwartałami zabudowy. Pośrodku założenia posadowiono ratusz i kościół wraz z cmentarzem. Miasto otoczone zostało kamiennymi murami obronnymi z dwiema bramami (Gorzowską i Młyńską) oraz basztami (w tym Basztą Czarownic) poprzedzonymi wałami i fosami.

Makietę dawnych Strzelec odlaną w brązie wykonał krakowski rzeźbiarz Marek Stankiewicz. Artysta przygotowując model miasta korzystał z planu z 1721 r. sporządzonego przez Georga Friedricha Wilhelma Rüdigera, widoków Mateusza Meriana Starszego z 1652 r. i Daniela Petzolda z lat 1711-1715, a także późniejszej ikonografii i literatury przedmiotu. Niektóre elementy wobec braku źródeł powstały jako efekt twórczej inwencji artysty.

Głównym celem powstania makiety było udostępnienie wiedzy na temat historii miasta. Model przeznaczony jest dla mieszkańców Strzelec i odwiedzających miasto coraz liczniej turystów. Makiety są niezwykle wygodnym narzędziem dla osób z dysfunkcją wzroku. Dla niewidomych stanowią doskonałe źródło wiedzy o tym, co nas dookoła otacza, a także źródłem informacji, jak można dotrzeć w konkretne miejsce.


Wielkość blatu makiety umożliwia dostęp do wszystkich elementów modelu z jednej pozycji obserwatora, a jego podcięcie pozwala również na swobodny podjazd wózkiem inwalidzkim. Usytuowanie makiety jest zgodne z kierunkami geograficznymi, dla łatwiejszej orientacji dodatkowo oznaczono miejsce „tu jestem”. Na płaszczyznach krawędzi modelu umieszczono legendę w języku polskim, angielskim, niemieckim i brajlowskim. Uroczyste odsłonięcie makiety miało miejsce 12 grudnia 2018 roku.

Makieta Strzelec, dane techniczne:

skala 1:550, odlew w brązie

wymiary blatu makiety: 95 cm x 100 cm

dolna krawędź makiety od podłoża: 64 cm

górna krawędź makiety od podłoża: 80 cm

najwyższy punkt w obrębie makiety: 87 cm

waga: ponad 100 kg

wykonana w 2018 roku

koszt wykonania 55.350 zł. brutto

 

Wykonanie makiety była elementem Projektu rewitalizacji części miasta Strzelce Krajeńskie zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wartość całkowita projektu to: 1.648352zł, dofinansowanie: 1.409099 zł.


fot. Marek Stankiewicz