Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

Makieta Strzelec Krajeńskich


Makieta dawnych Strzelec


Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie, ulica Forteczna-Południowa przed basztą łupinową,

40 metrów od skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego

Współrzędne geograficzne: 52º52'38.304" N 15º31'51.269" E

Makieta Strzelec wykonana w skali 1:1550 prezentuje układ planistyczny miasta z okresu późnego średniowiecza. Strzelce zostały założone po 1272 roku przez margrabiów brandenburskich. Układ planistyczny wytyczono na planie zbliżonym do koła z główną osią komunikacyjną na osi wschód-zachód, koncentryczną siatką ulic, a także z kwartałami zabudowy. Pośrodku założenia posadowiono ratusz i kościół wraz z cmentarzem. Miasto otoczone zostało kamiennymi murami obronnymi z dwiema bramami (Gorzowską i Młyńską) oraz basztami (w tym Basztą Czarownic) poprzedzonymi wałami i fosami.

Makietę dawnych Strzelec odlaną w brązie wykonał krakowski rzeźbiarz Marek Stankiewicz. Artysta przygotowując model miasta korzystał z planu z 1721 r. sporządzonego przez Georga Friedricha Wilhelma Rüdigera, widoków Mateusza Meriana Starszego z 1652 r. i Daniela Petzolda z lat 1711-1715, a także późniejszej ikonografii i literatury przedmiotu. Niektóre elementy wobec braku źródeł powstały jako efekt twórczej inwencji artysty.

Głównym celem powstania makiety było udostępnienie wiedzy na temat historii miasta. Model przeznaczony jest dla mieszkańców Strzelec i odwiedzających miasto coraz liczniej turystów. Makiety są niezwykle wygodnym narzędziem dla osób z dysfunkcją wzroku. Dla niewidomych stanowią doskonałe źródło wiedzy o tym, co nas dookoła otacza, a także źródłem informacji, jak można dotrzeć w konkretne miejsce.


Wielkość blatu makiety umożliwia dostęp do wszystkich elementów modelu z jednej pozycji obserwatora, a jego podcięcie pozwala również na swobodny podjazd wózkiem inwalidzkim. Usytuowanie makiety jest zgodne z kierunkami geograficznymi, dla łatwiejszej orientacji dodatkowo oznaczono miejsce „tu jestem”. Na płaszczyznach krawędzi modelu umieszczono legendę w języku polskim, angielskim, niemieckim i brajlowskim. Uroczyste odsłonięcie makiety miało miejsce 12 grudnia 2018 roku.

Makieta Strzelec, dane techniczne:

skala 1:550, odlew w brązie

wymiary blatu makiety: 95 cm x 100 cm

dolna krawędź makiety od podłoża: 64 cm

górna krawędź makiety od podłoża: 80 cm

najwyższy punkt w obrębie makiety: 87 cm

waga: ponad 100 kg

wykonana w 2018 roku

koszt wykonania 55.350 zł. brutto

 

Wykonanie makiety była elementem Projektu rewitalizacji części miasta Strzelce Krajeńskie zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wartość całkowita projektu to: 1.648352zł, dofinansowanie: 1.409099 zł.


fot. Marek Stankiewicz