Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

Historia współpracy od 2015 roku


Rok 2015

10-11 marca. Wizyta oficjalna w  Tornesch. 

Naszej delegacji przewodniczyli burmistrz - Mateusz Feder i przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Grochala.

Celem wizyty były rozmowy dotyczące kontynuacji współpracy, jej kierunków i działań na najbliższy okres.

Jednym z ważniejszych elementów wizyty była wymiana doświadczeń i rozmowy na temat współpracy gmin z przedsiębiorcami, stąd w składzie strzeleckiej delegacji obecność zastępcy burmistrza - Mateusza Karkoszki i prezesa Zarządu Lubuskich Pracodawców – Zbigniewa Marcinkiewicza. Wszyscy bardzo często podkreślali wolę ściślejszej współpracy w zakresie kontaktów dotyczących pozyskania i „obsługi przedsiębiorców” w kontekście strzeleckiej podstrefy KSSSE.

Podczas rozmów omawiano między innymi sposoby komunikowania się przedsiębiorców z Urzędem, współpracę i „opiekę miasta” podczas procesu planowania i realizacji inwestycji, formy i sposoby zachęcania potencjalnych inwestorów, formy nabywania przez niemiecką Gminę terenów pod inwestycje.

Uzgodniono pierwsze formy i możliwości promocji terenów strzeleckiej strefy przez partnerów z Tornesch i informacji o naszej strefie w Tornesch.

W czasie wizyty uzgodniono także kontynuację dotychczasowych kontaktów w zakresie wymiany kulturalnej, współpracy straży pożarnych, seniorów, szkół itp.

Podkreślano konieczność i wolę wspierania inicjatyw mieszkańców w zakresie współpracy bezpośredniej stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

24-27 lipca. Wizyta drużyny młodzieżowej OSP w Tornesch.

Piętnastoosobowa grupa strażaków z OSP uczestniczyła w młodzieżowym obozie sportowo-pożarniczym w Tornesch. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z warunkami pracy i sprzętem tamtejszych strażaków oraz zwiedzili port w Hamburgu, gdzie poznali sprzęt i zadania strażaków pracujących w tym porcie. 

9-10 sierpnia. Wizyta seniorów z VHS z Tornesch.

Wizyta w Strzelcach była jednym z elementów wakacyjnego wyjazdu niemieckich seniorów do miast partnerskich. Niemieckiej grupie przewodniczył Burmistrz-Roland Krügel. Spotkanie z władzami naszego miasta, spacer i zwiedzanie  a także rozmowy o zbliżającej się wizycie w Tornesch wypełniły program wizyty gości z Niemiec.

28-31 sierpnia. Święto Tornesch.

Miasto partnerskie Strzelec- niemieckie Tornesch, obchodziło 1 stycznia 2015 roku 10-tą rocznicę nadania praw miejskich.

W spotkaniu uczestniczyły delegacje miast partnerskich Tornesch czyli Strzelec i Jammerbugt. Szefami naszej, blisko 25 osobowej delegacji był Krzysztof Grochala- Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Mateusz Karkoszka- Zastępca Burmistrza.

Oprócz spotkań i oficjalnych wystąpień zaplanowanych w programie wizyty mieliśmy możliwość zaprezentowania i promowania naszej gminy na stoiskach i na scenie.

Wszyscy uczestnicy delegacji mieli okazję poznania miasta, jego rozwoju i planów na najbliższe lata podczas blisko dwugodzinnego zwiedzania. 

Dotychczasowy rozwój Tornesch- podobnie jak najbliższe plany- zwłaszcza w zakresie infrastruktury publicznej oraz rozwoju przedsiębiorczości- biznesu jest imponujący.

Ważnym elementem wizyty były prezentacje gmin na przygotowanych stoiskach. 

Jak zawsze gmina Strzelce posiadała duży wybór materiałów promocyjnych i gadżetów, które cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców odwiedzających teren imprezy i zlokalizowane tam stoiska. 

Strzelce reprezentowane były także przez pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy oprócz przedmiotów wykonywanych przez uczestników mieli w swojej „ofercie” tradycyjne potrawy naszego regionu.

Wyroby rękodzielnicze prezentowała także Pani Urszula Szadyko.

Swoje „pięć minut” miał także zespół „Lemko Tower”, który dał koncert na głównej scenie imprezy. 

Wizyta była także okazją do rozmów na temat rozwoju współpracy o kolejne grupy mieszkańców, którzy wykazują zainteresowanie i inicjatywę  w tym zakresie, którzy chcą się aktywnie włączyć w realizację partnerstwa. 

Rok 2016

21 maja z okazji 70 lecia OSP Bronowice przybyła do Strzelec delegacja strażaków z Tornesch. Podczas jubileuszu dokonano także oficjalnego otwarcia wyremontowanej strażnicy w Bronowicach.
 
12-19 czerwca- JARMARK STRZELECKI-Jubileusz 730 lecia Miasta. Z tej okazji gościliśmy w Strzelcach oficjalne delegacje z gmin partnerskich z Tornesch i Jammerbugt. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele Seniorów z Angermünde oraz Związku Przesiedlonych z Fürstenwalde. Ponadto – liczna grupa wędkarzy          z Tornesch poznawała naszą gminę i możliwości wędkowania a zespół akordeonistów z Tornesch dał wspaniały koncert dla  zgromadzonej przed sceną publiczności.           Z okazji tego święta nie mogło zabraknąć także Karla-Heinza Klakowa- dawnego mieszkańca Powiatu Friedberg. Podczas tygodnia z kulturą (15.06.) zaprezentował się również zespół Four Feel Fine z Angermünde.


Rok 2017

28-30 kwietnia trzynastoosobowa delegacja, której przewodniczył burmistrz Mateusz Feder złożyła wizytę w Tornesch. Wizyta miała charakter roboczy i dotyczyła współpracy Rady Miejskiej. Uczestniczący w wizycie Radni mieli możliwość poznania miasta Tornesch a głównymi tematami, które omawiano były:
a) proces i procedura ustalania i uchwalania budżetu (w jakim zakresie wpływ na realizacje budżetu mają mieszkańcy, jak „wybierane” są zadania… itp.), 
b) zaangażowanie/możliwości samorządu (prawne i realne) w pomoc i ofertę dla mieszkańców a w szczególności osób starszych-seniorów (oferty dla organizacji pozarządowych oraz pomoc indywidualna np. mieszkania, opieka, służba zdrowia…).

4-7 sierpnia trzynastoosobowa młodzieżowa drużyna pożarnicza z Tornesch uczestniczyła w kolejnym obozie szkoleniowo-pożarniczym w Strzelcach. Zwiedzanie jednostek OSP, wspólne ćwiczenia i pokazy oraz… wspólna rekreacja i odpoczynek…. od lat łączą i zbliżają strażacką młodzież.

15-16 listopada pięcioosobowa oficjalna delegacja uczestniczyła w Elmshorn w pogrzebie Karla-Heinza Klakowa, który zmarł 8 listopada. K-H Klakow był dawnym mieszkańcem powiatu Friedeberg, od 20 lat aktywnie współpracującym z naszym miastem, współinicjator współpracy pomiędzy Strzelcami i Tornesch.