Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

Historia od 2011

2011

- 25 i 26 maja 10 osobowa grupa z Klubu Seniora „ Pogodny Uśmiech" gościła w   Angermünde na zaproszenie V.dk Sozialverband K.V Uckermark. Powodem wizyty było wspólne świętowanie obchodzonego w Angermünde Tygodnia Seniorów.

- W dniach 26-28  maja u swych rówieśników ze strzeleckiej podstawówki gościli uczniowie „Gustav Brühn" Schule z Angermünde. Ciekawy program wizyty ( zajęcia multimedialne, historyczne, teatralne, sportowe, językowe, warsztaty artystyczne) sprawił iż szesnastoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami czuła się w Strzelcach znakomicie.

Projekt „Żyjemy we wspólnej Europie" dofinansowany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z EPEV.

- 18 czerwca 2011r. nasze miasto obchodziło uroczyście swój Jubileusz 725 lecia.

Właśnie z tej okazji do Strzelec  w dniach 17 - 19 czerwca przybyły delegacje miast partnerskich z Angermünde - z radnym Olafem Theiβ oraz z Gminy Jammerbugt i Tornesch.

W ramach realizowanego przez Gminę i dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej projektu: „Mała Ojczyzna - Wspólna Europa. Jubileusz 725 lecia Strzelec Krajeńskich ( Friedeberga)" odbyło się wiele interesujących wydarzeń.

Podczas wielostronnych spotkań rozmawiano o dalszej współpracy, jej kierunkach i dotychczasowych doświadczeniach.

18 czerwca w Urzędzie Miejskim odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich miast partnerskich oraz delegacje z Fürstenwalde i Rüdersdorfu. Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy dotyczącej historii miasta.

Centralnym miejscem jubileuszowych uroczystości był Rynek Miejski, na którym dokonano odsłonięcia zegara słonecznego upamiętniającego Jubileusz 725 lecia. W tym świątecznym ale także bardzo pracowitym  dniu nie zapomniano także o „ wszystkich tych, którym ziemia ta była ojczyzną" i na cmentarzu komunalnym wszystkie delegacje złożyły okazjonalne wieńce oddając hołd i cześć wszystkim, którzy tworzyli historię miasta i dbali o jego rozwój.

Wszyscy zaproszeni Goście jak i setki mieszkańców naszej gminy uczestniczyli w barwnym korowodzie, który  dotarł na Rynek Miejski gdzie burmistrz Strzelec Krajeńskich w asyście całej Rady Miejskiej oraz oczywiście  zaproszonych Gości dokonał uroczystego- oficjalnego otwarcia Jubileuszu.

Projekt „ Jubileuszowe obchody 725 lecia Strzelec Krajeńskich" realizowany przez SOK dofinansowany został przez Euroregion Pro Europa Viadrina ze środków EWT.

- Tradycyjnie w październiku ( 12 - 13.10) w Strzelcach odbył się już V Turniej Klubów   Seniora. Na zaproszenie Klubu Seniora „ Pogodny Uśmiech" udział w nim wzięło 5 Klubów z ościennych gmin, w tym oczywiście także Seniorzy z V.dk Sozialverband K.V Uckermark. Dziewięcioosobowa grupa z Niemiec została zwycięzcą tegorocznego Turnieju. Podczas spotkania omawiano także organizację kolejnej wizyty i udział niemieckich seniorów w Wieczerzy Wigilijnej.

- 17 grudnia przybyła do Strzelec 10 osobowa delegacja Seniorów z V.dk Sozialverband K.V Uckermark z Angermünde, która kolejny raz ( w dniu 18 grudnia) wzięła udział w Wieczerzy Wielu Kultur organizowanej na strzeleckim Rynku. Projekt, w którym tradycje i zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe prezentowali Niemcy, Łemkowie i Polacy dofinansowany był ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej.

2012r.

- 17 – 20 maja Strzelecki Ośrodek Kultury wspólnie ze Strzeleckim Towarzystwem Miłośników Gry Królewskiej organizował Międzynarodowe Mistrzostwa w Szachach. W zawodach uczestniczyło czterech zawodników z Angermünde i dwunastu z klubu szachowego Abteilung Schach des SV "Glück auf" Rüdersdorf e.V z Rüdersdorf. Były to pierwsze kontakty szachistów, podczas których uzgodniono termin kolejnego spotkania - tym razem w Rüdersdorf. Projekt dofinansowany z Euroregionu PEV.

- W dniach 31 maja – 02 czerwca szesnaścioro uczniów klas VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Krajeńskich brało udział w wymianie z zaprzyjaźnioną od czterech lat szkołą im. G. Brühna w Angermünde.Wspólne obchody szkolnego Dnia Dziecka, liczne konkursy, dyskoteka, rajd rowerowy, lekcja plastyki służyły integracji uczniów obu szkół i motywacji rozwijania kompetencji językowych.Dyrekcje szkół i koordynatorki projektu omówili plany dotyczące kontynuacji współpracy. Projekt dofinansowany z Euroregionu PEV.

- 21 czerwca 13 osobowa delegacja Klubu Seniora ze Strzelec zaproszona przez seniorów z Angermünde uczestniczyła w spotkaniu w Niemczech. Podczas wizyty uzgodniono i omówiono kolejne etapy współpracy i terminy wizyt. Ponadto seniorzy z Niemiec przekazali sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów ze Strzelec.

- 18 września z jednodniową roboczą wizytą przybyła do Strzelec dwuosobowa delegacja Seniorów z Angermünde. Podczas wizyty omówiono program kolejnego spotkania, które odbędzie się w ramach Tygodnia Seniora w październiku.

- 16 października 10 osobowa grupa seniorów z Angermünde uczestniczyła w VI Turnieju Seniorów. We współzawodnictwie udział wzięło 5 Klubów Seniora a rywalizacja była także elementem integracji i poznawania. Podczas spotkania omówiono także przebieg kolejnej wizyty w Strzelcach w grudniu.

- 13 listopada pięcioosobowa delegacja, której przewodniczył burmistrz Wiesław Sawicki udała się do Angermünde. Celem jednodniowej roboczej wizyty były rozmowy dotyczące planów działań i kontaktów w 2013 roku. Nasza delegacja przedstawiła konkretne zamierzenia, które chcielibyśmy zrealizować przy udziale partnerskim Angermünde. Zapoznaliśmy się także z systemem funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej oraz prowadzeniem działalności kulturalnej i sportowej w Gminie Angermünde, które to trzy dziedziny mają być podstawą realizowanych projektów.

- w dniach 15 – 17 grudnia siedmioosobowa grupa seniorów z Angermünde po raz kolejny uczestniczyła w Wigilii Miejskiej. W tegorocznym spotkaniu Wigilijnym Wielu Kultur uczestniczyły także mniejszości narodowe Łemków i Romów. Goście z Niemiec poznali także bliżej kulturę i tradycje łemkowskie ( zwiedzili cerkiew i siedzibę „Lemko Tower”). Zapoznali się również z wykonywanymi przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej świątecznymi ozdobami.

 

2013 r.

- W dniach 30 kwietnia- 2 maja zorganizowano Polsko-Niemiecki Festiwal Filmowy- to jeden z wielu elementów i atrakcji podczas Strzeleckiej Majówki. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele z Gminy Angermünde, a projekt dofinansowany przez Euroregion Pro Europa Viadrina realizowany był przez Strzelecki Ośrodek Kultury.

- W dniach 21-23 czerwca na Jarmark Strzelecki przyjechały do Strzelec delegacje z Angermünde, Fürstenwalde, Rüdersdorf/ Niemcy oraz z Jammerbugt/Dania. Sobotni- jarmarkowy dzień- rozpoczął się od złożenia kwiatów pod obeliskami na Cmentarzu Komunalnym. Goście zapoznali się z realizowanymi przez strzelecki samorząd zadaniami i inwestycjami – także tymi, które mają za zadanie zachowanie dziedzictwa kulturowego- choćby rewitalizacja średniowiecznych murów i Baszty Więziennej. Wzięli udział w korowodzie i oficjalnym otwarciu Jarmarku. Burmistrzowie - Wiesław Sawicki i Wolfgang Krakow omawiali także propozycje kolejnych wspólnych przedsięwzięć i spotkań mieszkańców obu gmin.

- od 5 do 10 lipca realizowano projekt „ Jesteśmy sąsiadami, poznajmy się bliżej. Współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej”, w którym uczestniczyli młodzi strażacy z Angermünde, Tornesch i Strzelec. Projekt dofinansowany został ze środków Euroregionu Pro Europa Viadrina i Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.To już ,kolejne spotkanie strażaków, którego zadaniem jest poznanie, nabywanie doświadczeń i współpraca w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

- W dniu 4 września ośmioosobowa grupa seniorów ze Strzelec uczestniczyła w Brüssow w spotkaniu z zaprzyjaźnionymi seniorami z Angermünde. prezentacje kulturalne, spotkania z władzami Landu i Gminy oraz rozmowy na temat kolejnych tegorocznych spotkań i kontaktów wypełniły całkowicie program wizyty.

- w dniu 9.10.2013r odbył się VII Turniej Klubów Seniora. To kolejna okazja do spotkań seniorów ze Strzelec i Angermünde. Dziewięcioosobowa delegacja Gości z Niemiec uczestniczyła w przygotowanych przez strzeleckich seniorów zabawach i konkursach. Podczas wizyty omawiano także zaplanowane jeszcze na ten rok dwa kolejne spotkania.

- 2 listopada- na zaproszenie stowarzyszenia V.dk Sozialverband K.V Uckermark do Angermünde udała się dziewięcioosobowa grupa strzeleckich seniorów oraz przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej. Celem wyjazdu był udział w targach rękodzieła osób niepełnosprawnych. Nasza delegacja zawiozła wykonane przez uczestników WTZ we własnych pracowniach różne przedmioty i ozdoby. Otwierający targi burmistrz Angermünde Wolfgang Krakow podkreślał aktywną współpracę i bezpośrednie kontakty mieszkańców naszych miast.

- 15 grudnia strzelecki Rynek Miejski zapełnił się mieszkańcami, którzy zasiedli do wspólnego Wigilijnego Stołu. Tradycyjnie w wydarzeniu tym uczestniczyła ośmioosobowa delegacja seniorów z Angermünde z Panią Sonią Sasse na czele. Niemieccy seniorzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i wigilijnym spotkaniu. Ponadto złożyli wizytę członkom Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej oraz w strzeleckim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

- 28 grudnia delegacja Seniorów z Niemiec ( Angermünde) przywiozła do Strzelec sprzęt rehabilitacyjny, w tym łóżka, wózki, kołdry, balkoniki. Całość sprzętu rozdysponuje MGOPS wśród swoich podopiecznych i innych osób potrzebujących. Akcję po raz kolejny koordynował strzelecki Klub Seniora „ Pogodny Uśmiech”.

Rok  2014

11 stycznia Seniorzy z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia z Angermünde przywieźli do Strzeleckiego Klubu Seniora „Pogodny Uśmiech” sprzęt rehabilitacyjny (specjalistyczne łóżka) , który został przekazany dla osób niepełnosprawnych. To już kolejna bezinteresowna akcja Seniorów. 

9 marca, dziesięcioosobowa grupa strzeleckiego Klubu Seniora gościła u swych przyjaciół z Angermünde. Okazją do wizyty było wspólne świętowanie w Bollewick- Mecklenburg Międzynarodowego Dnia Kobiet. Różne pokazy, prezentacje i wystawy umiliły pobyt wszystkim seniorom.

30.04.-2.05. Majowy Przegląd Zespołów Muzycznych. Oprócz wydarzeń sportowych - Strzelecka Majówka była swoistym przeglądem potencjału muzycznego naszej Gminy. Aktywnie w te wydarzenia wpisała się także szesnastoosobowa grupa partnerów  z  Angermünde. Projekt dofinansowany ze środków EPEV.

Od 11 do 13 czerwca nasi uczniowie z PSP w Strzelcach gościli z wizytą w zaprzyjaźnionej szkole „Gustav Bruhn” w Angermünde.  Program kolejnego (szóstego) spotkania wypełniony był uczestnictwem w lekcjach informatyki, plastyki, muzyki i języka niemieckiego. Ponadto  wspólny relaks, odpoczynek, zwiedzanie zabytków i spotkanie z Burmistrzem W. Krakowem motywowały do porozumiewania się w j. niemieckim. Projekt dofinansowany ze środków EPEV.

18 czerwca dziewięcioosobowa delegacja strzeleckich Seniorów wspólnie z przyjaciółmi z Angermünde zwiedzała „Ogrody Świata” w Berlinie. Podczas spotkania omawiano także kolejne zaplanowane na ten rok wizyty.

Wizyta delegacji z Angermünde i Fürstenwalde podczas Święta Miasta „10 lat w UE”. Tegoroczne spotkanie obchodzone było jako Jubileusz 10 lat w UE i 20 lecie oficjalnej współpracy z Angermünde. W uroczystościach udział wzięła 7 osobowa delegacja z Angermünde ( z burmistrzem W. Krakowem), członkowie Związku Przesiedlonych z Fürstenwalde ( z przewodniczącym Hermanem Schmückiem) i K-H Klakow z Elmshorn. Złożenie kwiatów pod obeliskami, konferencja dotycząca historii współpracy z Angermünde, poznanie najważniejszych efektów i osiągnięć naszego miasta po wejściu do UE oraz oczywiście udział i oficjalne otwarcie Święta to najważniejsze elementy tegorocznych obchodów. Projekt dofinansowany ze środków EPEV.

23 sierpnia z wizytą do Strzeleckiego Klubu Seniora przybyła dwuosobowa delegacja seniorów z Angermünde. Robocza wizyta dotyczyła organizacji tegorocznych spotkań i wizyt.

8 października na VIII Turnieju Klubów Seniora gościliśmy jak zawsze partnerów z Angermünde. 13 osobowa delegacja aktywnie uczestniczyła w święcie seniorów biorąc udział w rywalizacji pomiędzy 6-cioma Klubami.

2 listopada - Klub Seniora „Pogodny Uśmiech” ponownie udał się do Angermünde na coroczną wystawę rękodzieła. Swoje prace prezentowali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. 

12 listopada szefowa Seniorów z Angermünde – Sonia Sasse gościła w Strzelcach w Klubie Seniora przywożąc ze sobą świąteczne podarunki dla strzeleckich seniorów.

14-15 grudnia 9 osobowa delegacja Seniorów z Angermünde gościła na strzeleckiej Miejskiej Wieczerzy Wigilijnej. Tradycyjnie odbyła się także Wigilia w Klubie Seniora i wizyta Gości z Niemiec w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.