Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

Historia od 2011

2011

- W dniach 27-28 kwietnia przebywał w Strzelcach Karl - Heinz Klakow ( były mieszkaniec dawnego Powiatu Friedeberg). Wizyta odbyła się z inicjatywy burmistrza Tadeusza Federa a dotyczyła organizacji i przygotowania wystawy historycznej o mieście, która prezentowana będzie podczas obchodów Jubileuszu 725 lecia Strzelec.

- 13 - 19 czerwca gościł w Strzelcach Karl - Heinz Klakow, który wspólnie z pracownikami Strzeleckiego Ośrodka Kultury przygotowywał wystawę dotyczącą historii miasta, na którą przywiózł swoje pamiątki rodzinne. Podczas tej wizyty Pan Klakow przekazał także naszej Bibliotece Publicznej kolejną partię publikacji niemieckich autorów- wzbogacając biblioteczne zbiory.

- 18 czerwca 2011r. nasze miasto obchodziło uroczyście swój Jubileusz 725 lecia.

Właśnie z tej okazji do Strzelec  w dniach 17 - 19 czerwca przybyły delegacje miast partnerskich z Tornesch z burmistrzem Rolandem Krügelem  oraz z Gminy Jammerbugt i Angermünde.

W ramach realizowanego przez Gminę i dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej projektu: „Mała Ojczyzna - Wspólna Europa. Jubileusz 725 lecia Strzelec Krajeńskich ( Friedeberga)" odbyło się wiele interesujących wydarzeń. Podczas wielostronnych spotkań rozmawiano o dalszej współpracy, jej kierunkach i dotychczasowych doświadczeniach.

18 czerwca w Urzędzie Miejskim odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich miast partnerskich oraz delegacje z Fürstenwalde i Rüdersdorfu. Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy dotyczącej historii miasta. Wystawę przygotowano we współpracy z Panem Karlem- Heinzem Klakowem.

Centralnym miejscem jubileuszowych uroczystości był Rynek Miejski, na którym dokonano odsłonięcia zegara słonecznego upamiętniającego Jubileusz 725 lecia. W tym świątecznym ale także bardzo pracowitym  dniu nie zapomniano także o „ wszystkich tych, którym ziemia ta była ojczyzną" i na cmentarzu komunalnym wszystkie delegacje złożyły okazjonalne wieńce oddając hołd i cześć wszystkim, którzy tworzyli historię miasta i dbali o jego rozwój.

Wszyscy zaproszeni Goście jak i setki mieszkańców naszej gminy uczestniczyli w barwnym korowodzie, który  dotarł na Rynek Miejski gdzie burmistrz Strzelec Krajeńskich w asyście całej Rady Miejskiej oraz oczywiście  zaproszonych Gości dokonał uroczystego- oficjalnego otwarcia Jubileuszu.

Projekt „ Jubileuszowe obchody 725 lecia Strzelec Krajeńskich" realizowany przez SOK dofinansowany został przez Euroregion Pro Europa Viadrina ze środków EWT.

- 18 czerwca w PSP w Strzelcach miało miejsce spotkanie dyrekcji strzeleckiej podstawówki z Panią Marii Leipold- dyrektor Johannes - Schwennesen- Schule z Tornesch. Obie strony wyraziły zainteresowanie współpracą i nawiązaniem kontaktów. Podstawą współpracy ma być realizacja i udział w projektach w ramach programu eTwinning.

- W dniach 22-24 września w Strzelcach gościliśmy Karla- Heinza Klakowa, który wraz z pracownikami Strzeleckiego Ośrodka Kultury dokonał zamknięcia trwającej od czerwca wystawy historycznej, na którą przekazał swoje eksponaty- pamiątki rodzinne.


2012r.

- W dniach 27 do 29 kwietnia ośmioosobowa delegacja pod przewodnictwem burmistrza Wiesława Sawickiego gościła w Tornesch. Powodem i okazją do wizyty był Jubileusz 10 lecia współpracy.

Podczas wizyty oprócz oficjalnych uroczystości jubileuszowych ( spotkania przedstawicieli wszystkich miast partnerskich, posadzenia symbolicznych drzewek, odsłonięcia okolicznościowej tablicy) odbyło się kilka ważnych spotkań roboczych dotyczących dalszej współpracy.

Przedstawiciele szkół podstawowych z Tornesch, Strzelec Krajeńskich, Jammerbugt/Dania i Gmünden/Austria rozmawiali o możliwościach i różnych wariantach współpracy szkół. Swoje propozycje i możliwości przedstawili także seniorzy z Jammerbugt, Tornesch oraz Strzelec. Strzelecka delegacja odbyła także spotkanie dotyczące kontynuacji współpracy strażaków z OSP.

- 9 – 10 sierpnia przebywała w Strzelcach 23 osobowa delegacja z Tornesch, której przewodniczył burmistrz Roland Krügel. Podczas spotkania burmistrz – Wiesław Sawicki opowiedział o charakterze gminy, jej położeniu, gospodarce, oświacie oraz o zadaniach i funkcjonowaniu administracji.

Goście udali się na krótki spacer po mieście, poznali jego historię i najważniejsze zabytki. W Warsztatach Terapii Zajęciowej poznali metody i formy aktywizacji osób niepełnosprawnych i ich aktywność na regionalnym rynku.Ważnym elementem wizyty było przekazanie przez burmistrza Rolanda Krügela drobnego sprzętu dla strażaków z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej.

- W dniach 19 – 21 października czteroosobowa delegacja ze Strzelec uczestniczyła w święcie powieszenia wiechy na budowanej remizie OSP w Tornesch. Strzeleccy strażacy uczestniczyli w uroczystościach oraz prowadzili rozmowy dotyczące planowanych do realizacji na 2013 rok projektów z zakresu współdziałania OSP.


2013r.

- 19 do 21 kwietnia gościła w Tornesch oficjalna delegacja, której przewodniczył burmistrz Wiesław Sawicki. Delegacja uczestniczyła w otwarciu remizy straży w Tornesch - Esingen. Podczas wizyty delegacja zapoznała się także z postępem prac przy remoncie i budowie drugiej strażnicy w Tornesch – Ahrenlohe. W trakcie pobytu w Tornesch omawiano także kolejne tegoroczne spotkania i projekty dotyczące współpracy OSP - szczególnie zaplanowany na początek lipca obóz szkoleniowy.

- od 5 do 10 lipca w Strzelcach realizowano projekt „ Jesteśmy sąsiadami, poznajmy się bliżej. Współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej”. Uczestniczyli w nim młodzi strażacy z Tornesch, Angermünde i Strzelec. Projekt dofinansowany został ze środków Euroregionu Pro Europa Viadrina i Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

To już kolejne spotkanie strażaków, którego zadaniem jest poznanie, nabywanie doświadczeń i współpraca w zakresie ochrony przeciwpożarowej. 

 2014r.

4-5 września -wizyta „Lemko Tower” w Tornesch. Na zaproszenie Centrum Kultury „TOrnescher Allerlei” 12 osobowa grupa „Lemko Tower” gościła w Tornesch. Nasi muzycy zapoznali się z możliwościami współpracy i działaniami z zakresu kultury prowadzonymi przez to Stowarzyszenie.

Strażacy z wizytą w Tornesch.
27- 28 września strażacy ochotnicy z Gminy Strzelce uczestniczyli w Tornesch w święcie tamtejszych strażaków.

Na zaproszenie Burmistrza Rolanda Krügela i strażaków z Tornesch, czteroosobowa delegacja z naszej gminy uczestniczyła w oficjalnym przekazaniu dla niemieckich jednostek dwóch nowych pojazdów: samochodu do ratownictwa drogowego oraz samochodu –drabiny.Był to jednocześnie ostatni etap związany z remontem i wyposażeniem  strażnic w Tornesch.Podczas wizyty omawiano także możliwości i plany kontaktów w 2015 roku w zakresie wymiany kulturalnej, szkolnej i oczywiście współpracy OSP.