Mammografia Harmonogram wywozu odpadów Bezpłatne sms-y Kursy dla seniorów Audio przewodnik Lubuska Unia Światłowodowa

Mammografia

Zapraszamy na bezpłatne* badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat. Mammobus będzie czekał na panie na rynku obok sądu w dniu 3 grudnia 2018 r.

Harmonogram wywozu odpadów

1 listopada 2018 roku nastąpiły zmiany w harmonogramie wywozu odpadów na terenie naszej gminy. Po więcej należy kliknąć na baner po prawej stronie.

Bezpłatne sms-y

Bezpłatne informacje o awariach prądu, przerwach w dostawie wody i innych ważnych wydarzeniach na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich

Lubuska Unia Światłowodowa

Zadbaj, aby Twój dom został bezpłatnie podłączony do najszybszej sieci światłowodowej. Wystarczą 3 kroki: 1. Wejdź na stronę http://uniaswiatlowodowa.pl/dla_mieszkancow lub odwiedź Urząd Gminu i Punkt Informacji Turystycznej 2.
PL EN DE

Płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt z Ogard

Niebawem w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki w Ogradach zostanie zamontowana po konserwacji kamienna płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt zawierająca inskrypcję dedykowaną zmarłemu.

Zabytkowa płyta poświęcona jest jednemu z dawnych właścicieli Ogard. Wolf von Bornstedt urodził się w 1561 roku. Jego ojcem był Melchior von Bornstedt, a matką Perpetua von Rohwedel z Krzęcina. Po raz pierwszy wzmiankowany został w 1571 roku jako małoletni właściciel dóbr ziemskich w Ogardach, Wołogoszczy, Ługach i Gilowie. Z dokumentu z 1572 roku wynika z kolei, że posiadał 5,5 łana w Ogardach oraz opuszczone pola w Pielichach. W 1608 roku odnotowano w Ogardach Wolfa i Hansa von Bornstedt oraz ich kuzyna Asmusa von Bornstedt z Długiego. Data śmierci Wolfa pozostaje nieznana. Należy przypuszczać, że płyta została wykonana wkrótce po jego śmierci w 1 połowie XVII wieku.

Zabytek posiada kształt prostokąta o wymiarach: 176 x 86 x 12 cm i wykonany został w piaskowcu. Na licu płyty znajduje się starannie rytowana inskrypcja memoratywana oraz cytat pochodzący z Pisma Świętego. Płyta do 1964 roku znajdowała się w kościele, a następnie na terenie działki kościelnej.

Stan zachowania zabytku pozostawiał jeszcze do niedawna wiele do życzenia. Płyta była przełamana w trzech częściach, z licznymi ubytkami oraz z zatartym, częściowo uszkodzonym tekstem inskrypcji. Obiekt był ponadto poddany długotrwałemu wpływowi kwasów humusowych, przez co był silnie zasolony, a także miejscami zabrudzony mazistymi substancjami olejowymi.

W trakcie prac konserwatorskich przeprowadzono odsolenie kamienia, oczyszczenie, scalenie przełamanych elementów oraz uzupełnienie ubytków. Zarazem podczas konserwacji ujawniono wcześniej nieznaną inskrypcję umieszczoną z boku płyty i dedykowaną osobie Zbawiciela.

Płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt z Ogard stanowi jeden z najstarszych tego typu zabytków na terenie północnej części województwa lubuskiego. Podobna płyta, poświęcona również przedstawicielowi rodu von Bornstedt, zmarłemu w 1641 roku, zachowała się w kościele protoparafialnym w Dobiegniewie.

Konserwacja płyty została przeprowadzona przez pana dr Henryka Zyzika ze Szczecina dzięki staraniom podjętym przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Ogardach oraz Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez udziału i życzliwości mieszkańców Ogard.