Bezpłatne komunikaty Bezpłatne sms-y Dotacje dla kobiet Harmonogram wywozu odpadów Kursy dla seniorów Audio przewodnik Lubuska Unia Światłowodowa

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Bezpłatne sms-y

Bezpłatne informacje o awariach prądu, przerwach w dostawie wody i innych ważnych wydarzeniach na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie

Dotacje dla kobiet

Wsparcie dla samozatrudnienia osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy - jak dostać dotację?

Harmonogram wywozu odpadów

1 listopada 2018 roku nastąpiły zmiany w harmonogramie wywozu odpadów na terenie naszej gminy. Po więcej należy kliknąć na baner po prawej stronie.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich

Lubuska Unia Światłowodowa

Zadbaj, aby Twój dom został bezpłatnie podłączony do najszybszej sieci światłowodowej. Wystarczą 3 kroki: 1. Wejdź na stronę http://uniaswiatlowodowa.pl/dla_mieszkancow lub odwiedź Urząd Gminu i Punkt Informacji Turystycznej 2.
PL EN DE

Bronowice (niem. Braunsfelde)

Bronowice to wieś ulicówka, wymieniona po raz pierwszy w 1333 roku jako własność barci i kuzynów von Sack. Miejscowość wymieniona została ponownie w 1337 roku w księdze ziemskiej margrabiego Ludwika. Liczyła wówczas 67 łanów ziemi, którymi byli uposażeni rycerze z rodu von Sack. Cztery łany należały do proboszcza, można więc wnioskować, że wówczas znajdował się we wsi kościół. Kolejna wzmianka pochodzi z 1354 roku, kiedy to margrabia zezwolił Betkinowi von der Ostenowi z Drezdenka na pobieranie dochodów z tej miejscowości. W 1571 roku majątek ziemski w Bronowicach należał do braci i kuzynów z rodu von Sanitz. W 1618 roku tutejsze dobra ziemskie zostały kupione po połowie przez radcę kamery królewskiej Bergera i Radę Miasta Strzelce.

W 1689 roku von Sanitzowie ponownie weszli w posiadanie majątku ziemskiego, który dzierżyli aż do 1792 roku.W tymże roku Karl Wilhelm von Sanitz odsprzedał Bronowice Friedrichowi von Braunschweig. W 1797 roku dobra stanowiły już własność kapitana Ernesta Georga von Oertzena a następnie starosty Heinricha Wilhelma von Pape. W 1803 roku majątek ziemski nabył Christian Lehmann. Po nim od 1824 roku gospodarzyli w nim przedstawiciele mieszczańskiej rodziny Schröderów ze Strzelec. Ostatnim spośród nich był Johann Schröder. Kolejni właściciele to Franz Fleischer i następnie jego syn Kurt Fleischer. W sąsiedztwie miejscowości przeprowadzono w 1902 roku linię kolejową ze Strzelec do Lubiany. We wsi zachował się neogotycki kościół, ryglowa remiza oraz relikty założenia folwarcznego zlokalizowanego na północny zachód od kościoła. Pamiątką po założeniu rezydencjonalnym jest park dworski o nieczytelnym obecnie układzie przestrzennym. Na jego terenie rosną dęby, lipy, klony jesionolistne, topole, orzechy i świerki, a także robinie, sosny, brzozy, jesiony i klony. Przy lokalnej drodze do Wielisławic znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z zachowanymi reliktami piaskowcowych pomników nagrobnych, pochodzących z końca XIX i początku XX wieku. Założenie porośnięte jest drzewami i krzewami.


Kościół filialny p.w. Chrystusa Króla

GALERIA
3350bb07013238bcb7295c7d67ce8a10.JPG

Kościół został wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. To budowla ceglana na kamiennej podmurówce, założona na planie prostokątnym z dostawioną po stronie zachodniej dwukondygnacyjną wieżą. Korpus jest prostopadłościenny, akcentowany w narożnikach sterczynami, nakryty dachem dwuspadowym. Pokrycie połaci dachu stanowi grafitowy łupek. Elewacje podłużne korpusu są trzyosiowe, z wejściem w elewacji południowej. Wschodnia elewacja jest jednoosiowa z tynkowanymi blendami w szczycie i fryzem podokapowym. Wieża w pierwszej kondygnacji została opięta w narożach uskokowymi przyporami. W drugiej kondygnacji elewacje są dwuosiowe. Ostrosłupowy hełm wieży w dolnej partii posiada zadaszone pola mieszczące tarcze zegarowe. Zwieńczeniem jej jest ozdobny wiatrowskaz z motywem kura – typowym dla kościołów protestanckich. Podobne rozwiązanie hełmu wieży zrealizowano w 1893 roku w Goszkowie koło Morynia. Wewnątrz świątyni zachowały się oryginalne elementy wyposażenia i wystroju, na które składa się ołtarz, ambona, ławki oraz empora muzyczna, na której znajduje się znacznych rozmiarów XIX-wieczny obraz przedstawiający „Złożenie do grobu”, wykonany według kompozycji Rafaela Santi. W kościele znajdował się dzwon z 1856 roku oraz dwa dzwony ufundowane w 1884 roku i odlane w pracowni Carla Voßa w Szczecinie. Świątynia została konsekrowana w obrządku rzymsko-katolickim w 1962 roku. Budowla wygrodzona jest ceglanym murem z kutymi, metalowymi bramami.