Akcja Lato Urząd Miejski w Strzelcach Ograniczenia w pracy urzędu Koronawirus Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Akcja Lato

Kochane dzieci, drodzy rodzice! Zapraszamy na zajęcia warsztatowe w ramach Akcji Lato 2020

Urząd Miejski w Strzelcach

Od 12 maja 2020 ponowne otwarcie Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich. Możliwość bezpośredniego załatwienia sprawy z konkretnym pracownikiem.

Ograniczenia w pracy urzędu

Z uwagi na realne zagrożenie zarażenia koronawirusem, urząd będzie niedostępny dla interesantów. Ograniczenia obejmą również jednostki podległe.

Koronawirus

Jak załatwić sprawę w strzeleckim urzędzie? Jak postępować w trakcie pandemii?

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

STOWARZYSZENIE CHÓRALNE

 

 

Chór "Gaudium" utworzono we wrześniu 1998 r. Od początków, do chwili obecnej, jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest mgr Urszula Berdowska, dyrygentka wielu chórów. Z dziewczęcym chórem "Schola" otrzymała najwyższą nagrodę przyznawaną amatorskim chórom w Polsce - Złoty Kamerton.

"Gaudium" posiada w repertuarze: hymny narodowe, pieśni historyczne i patriotyczne, pieśni biesiadne, pieśni zjednoczonej Europy, pieśni okolicznościowe, sakralne, ludowe, wojskowe i inne.

Chór śpiewa utwory znanych kompozytorów dawnych i współczesnych. Chór został powołany przy Strzelecko-Krajeńskim Towarzystwie Kultury za czasów prezesury Janiny Kamińskiej.

W krótkim czasie do chóru zapisało się 36 osób, ludzi różnych profesji, z różnym przygotowaniem muzycznym i w różnym wieku. Taki skład utrzymuje się obecnie.

Pierwszy koncert zaśpiewano już w październiku 1998 r., a później posypały się liczne zaproszenia na uroczystości świeckie i kościelne.

Niezmiernie ważnym wydarzeniem w początkowym okresie "życia" "Gaudium" było spotkanie ze sponsorami i sympatykami pod nazwą "Upominki ze świątecznej skrzynki" według scenariusza Urszuli Berdowskiej i Jana Prokopa.

Kilkakrotnie "Gaudium" śpiewał podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorzowie Wielkopolskim, Drezdenku, Starym Kurowie, zapraszał mieszkańców wielu wsi i miast na "Wieczory Kolęd i Pastorałek" np. Strzelec Krajeńskich, Drezdenka, Bobrówka, Starego Kurowa, Zwierzyna i innych.

Chór wiele razy uświetniał uroczystości Sybiraków, śpiewał Sybirakom w kolejne rocznice zsyłek Polaków, w 10 rocznicę Koła Sybiraków w Strzelcach Krajeńskich, śpiewał w Gorzowie Wielkopolskim.

W dniach od 2 do 5 lipca 1999 r. chór przebywał w Wiedniu gdzie zaśpiewał cztery koncerty, wszystkie przyjęte były bardzo ciepło i serdecznie, a dyrektor wiedeńskiej opery pozwolił chórowi zaśpiewać na głównej scenie opery.

Przez kilka kolejnych lat koncertowano podczas "Święta Chleba" w Bogdańcu, za co otrzymał wiele pochwał i wyróżnień.

"Gaudium" było zaproszone na uroczystość 10-lecia Izby Rzemieślniczej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie koncertu wysłuchali przedstawiciele najwyższych władz państwa, województwa i miasta.

W roku 1999 chór został zaproszony do Lichenia koło Konina. W rocznicę 40-lecia Domu Kultury i Strzelecko-Krajeńskiego Towarzystwa Kultury odbył się "Przegląd Rodzin Muzykujących", który miał charakter cykliczny, gdzie chór występował za każdym razem.

Niemal od początku utworzenia "Gaudium" śpiewał i śpiewa kolędy i pastorałki podczas uroczystych sesji rad miasta i powiatu kończących dany rok.

W 2000 r. chór brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, wygrał eliminacje strefowe dla czterech województw, odniósł ogromny sukces.

Strzelecki chór "Gaudium" śpiewał podczas uroczystości Dnia Ojców Paulinów w Częstochowie.

W dniach od 4 do 9 maja 2000 r. "Gaudium" przebywało w Paryżu, gdzie zaśpiewał cztery koncerty.

Chórzyści uczcili pieśnią 95 rocznicę powstania Związku Nauczyciela Polskiego. Śpiewał w Gnieźnie, w czasie koncertu "Regiony Polski Śpiewają Panu" oraz podczas odsłonięcia kamienia nagrobnego, ostatniego, niemieckiego  starosty powiatu strzeleckiego.

Chórzyści wiele razy śpiewali podczas Ceceyliady w Gorzowie Wielkopolskim i Strzelcach Krajeńskich.

Chór stworzył oprawę wokalną na obchodach 60-lecia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach  Krajeńskich i szkoły w Starym Kurowie oraz 50-lecia ZSCKU wcześniej Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

W dniach od 21 do 25 czerwca 2001 r. chór przebywał w Wilnie na Kresach.

Od 1 do 5 maja 2002 r. chórzyści śpiewali w Warszawie, Niepokalanowie, Żelazowej Woli i Wilanowie.

Śpiewał regionalistom z całej Polski z okazji VII Ogólnopolskiego Kongresu.

W maju 2003 r. "Gaudium" przebywało w Pradze, gdzie zaśpiewał trzy koncerty.

Chór jest laureatem, zajął I miejsce na festiwalu "Kresowiana".

W 2004 r. chór przebywał w Danii, gdzie wraz z chórami ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, zaśpiewał wspólnie piękną pieśń o szczęściu.

W 2006 r. chór przebywał w Lwowie, został zaproszony przez Związek Polaków na uroczystość 750-lecia miasta Lwowa i 350-lecia złożenia ślubów przez króla Jana Kazimierza w lwowskiej katedrze.

W 2007r. "Gaudium" śpiewało koncert podczas Kongresu Organizacji Pozarządowych woj. Lubuskiego w Kożuchowie, śpiewał ponadto w Berlinie i Fürstenwalde podczas festiwalu kultury landu Brandenburgia.

W październiku 2008 r. chór przebywał w Londynie.

Od wielu lat chór współpracuje ze Stworzyszeniem Dzieci Wojny w Polsce, na zaproszenie przybywał dwukrotnie do Skwierzyny na festiwal "Czterech Kultur" w Łodzi. Od lat śpiewa podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Rolniczej.

W całości opracowany przez "Gaudium" hymn Dzieci Wojny zatwierdzony został przez Zarząd Główny SDW i Związek Kompozytorów Polskich.

We wrześniu 2008 r. chór obchodził 10-lecie. Oprócz licznych gratulacji, otrzymał odznaczenie "Zasłużony Dla Ziemi Strzeleckiej" oraz zyskał miano ambasadora strzeleckiej kultury.

We wrześniu 2009 roku koncertu Chóru słuchali Europarlamentarzyści i uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Brukseli.

Chór "Gaudium" wydał trzy foldery autorstwa Janiny Kamińskiej, pocztówkę z okazji Bożego Narodzenia, nagrał dwie płyty "Śpiewajmy razem". Regionalna telewizja nagrała trzy audycje z udziałem chóru. W prasie ukazało się ponad 150 notatek i artykułów o chórze. 14 marca 2006 r "Gaudium" zostało zarejestrowane jako "Stowarzyszenie Chóralne Gaudium".