Zbiórka krwi Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Zbiórka krwi

Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się w strzeleckim magistracie. Wchodzić będziemy od strony parkingu.

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

STOWARZYSZENIE CHÓRALNE

 

 

Chór "Gaudium" utworzono we wrześniu 1998 r. Od początków, do chwili obecnej, jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest mgr Urszula Berdowska, dyrygentka wielu chórów. Z dziewczęcym chórem "Schola" otrzymała najwyższą nagrodę przyznawaną amatorskim chórom w Polsce - Złoty Kamerton.

"Gaudium" posiada w repertuarze: hymny narodowe, pieśni historyczne i patriotyczne, pieśni biesiadne, pieśni zjednoczonej Europy, pieśni okolicznościowe, sakralne, ludowe, wojskowe i inne.

Chór śpiewa utwory znanych kompozytorów dawnych i współczesnych. Chór został powołany przy Strzelecko-Krajeńskim Towarzystwie Kultury za czasów prezesury Janiny Kamińskiej.

W krótkim czasie do chóru zapisało się 36 osób, ludzi różnych profesji, z różnym przygotowaniem muzycznym i w różnym wieku. Taki skład utrzymuje się obecnie.

Pierwszy koncert zaśpiewano już w październiku 1998 r., a później posypały się liczne zaproszenia na uroczystości świeckie i kościelne.

Niezmiernie ważnym wydarzeniem w początkowym okresie "życia" "Gaudium" było spotkanie ze sponsorami i sympatykami pod nazwą "Upominki ze świątecznej skrzynki" według scenariusza Urszuli Berdowskiej i Jana Prokopa.

Kilkakrotnie "Gaudium" śpiewał podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorzowie Wielkopolskim, Drezdenku, Starym Kurowie, zapraszał mieszkańców wielu wsi i miast na "Wieczory Kolęd i Pastorałek" np. Strzelec Krajeńskich, Drezdenka, Bobrówka, Starego Kurowa, Zwierzyna i innych.

Chór wiele razy uświetniał uroczystości Sybiraków, śpiewał Sybirakom w kolejne rocznice zsyłek Polaków, w 10 rocznicę Koła Sybiraków w Strzelcach Krajeńskich, śpiewał w Gorzowie Wielkopolskim.

W dniach od 2 do 5 lipca 1999 r. chór przebywał w Wiedniu gdzie zaśpiewał cztery koncerty, wszystkie przyjęte były bardzo ciepło i serdecznie, a dyrektor wiedeńskiej opery pozwolił chórowi zaśpiewać na głównej scenie opery.

Przez kilka kolejnych lat koncertowano podczas "Święta Chleba" w Bogdańcu, za co otrzymał wiele pochwał i wyróżnień.

"Gaudium" było zaproszone na uroczystość 10-lecia Izby Rzemieślniczej w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie koncertu wysłuchali przedstawiciele najwyższych władz państwa, województwa i miasta.

W roku 1999 chór został zaproszony do Lichenia koło Konina. W rocznicę 40-lecia Domu Kultury i Strzelecko-Krajeńskiego Towarzystwa Kultury odbył się "Przegląd Rodzin Muzykujących", który miał charakter cykliczny, gdzie chór występował za każdym razem.

Niemal od początku utworzenia "Gaudium" śpiewał i śpiewa kolędy i pastorałki podczas uroczystych sesji rad miasta i powiatu kończących dany rok.

W 2000 r. chór brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, wygrał eliminacje strefowe dla czterech województw, odniósł ogromny sukces.

Strzelecki chór "Gaudium" śpiewał podczas uroczystości Dnia Ojców Paulinów w Częstochowie.

W dniach od 4 do 9 maja 2000 r. "Gaudium" przebywało w Paryżu, gdzie zaśpiewał cztery koncerty.

Chórzyści uczcili pieśnią 95 rocznicę powstania Związku Nauczyciela Polskiego. Śpiewał w Gnieźnie, w czasie koncertu "Regiony Polski Śpiewają Panu" oraz podczas odsłonięcia kamienia nagrobnego, ostatniego, niemieckiego  starosty powiatu strzeleckiego.

Chórzyści wiele razy śpiewali podczas Ceceyliady w Gorzowie Wielkopolskim i Strzelcach Krajeńskich.

Chór stworzył oprawę wokalną na obchodach 60-lecia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach  Krajeńskich i szkoły w Starym Kurowie oraz 50-lecia ZSCKU wcześniej Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

W dniach od 21 do 25 czerwca 2001 r. chór przebywał w Wilnie na Kresach.

Od 1 do 5 maja 2002 r. chórzyści śpiewali w Warszawie, Niepokalanowie, Żelazowej Woli i Wilanowie.

Śpiewał regionalistom z całej Polski z okazji VII Ogólnopolskiego Kongresu.

W maju 2003 r. "Gaudium" przebywało w Pradze, gdzie zaśpiewał trzy koncerty.

Chór jest laureatem, zajął I miejsce na festiwalu "Kresowiana".

W 2004 r. chór przebywał w Danii, gdzie wraz z chórami ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, zaśpiewał wspólnie piękną pieśń o szczęściu.

W 2006 r. chór przebywał w Lwowie, został zaproszony przez Związek Polaków na uroczystość 750-lecia miasta Lwowa i 350-lecia złożenia ślubów przez króla Jana Kazimierza w lwowskiej katedrze.

W 2007r. "Gaudium" śpiewało koncert podczas Kongresu Organizacji Pozarządowych woj. Lubuskiego w Kożuchowie, śpiewał ponadto w Berlinie i Fürstenwalde podczas festiwalu kultury landu Brandenburgia.

W październiku 2008 r. chór przebywał w Londynie.

Od wielu lat chór współpracuje ze Stworzyszeniem Dzieci Wojny w Polsce, na zaproszenie przybywał dwukrotnie do Skwierzyny na festiwal "Czterech Kultur" w Łodzi. Od lat śpiewa podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Rolniczej.

W całości opracowany przez "Gaudium" hymn Dzieci Wojny zatwierdzony został przez Zarząd Główny SDW i Związek Kompozytorów Polskich.

We wrześniu 2008 r. chór obchodził 10-lecie. Oprócz licznych gratulacji, otrzymał odznaczenie "Zasłużony Dla Ziemi Strzeleckiej" oraz zyskał miano ambasadora strzeleckiej kultury.

We wrześniu 2009 roku koncertu Chóru słuchali Europarlamentarzyści i uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Brukseli.

Chór "Gaudium" wydał trzy foldery autorstwa Janiny Kamińskiej, pocztówkę z okazji Bożego Narodzenia, nagrał dwie płyty "Śpiewajmy razem". Regionalna telewizja nagrała trzy audycje z udziałem chóru. W prasie ukazało się ponad 150 notatek i artykułów o chórze. 14 marca 2006 r "Gaudium" zostało zarejestrowane jako "Stowarzyszenie Chóralne Gaudium".